Ljetna prehrana
Način naše prehrane uvelike može pomoći procesu prilagodbe organizma na duge i tople ljetne dane i visoke temperature. Priroda nam to i omogućuje velikim izborom sezonskih namjernica, koje su idealne kao hrana i osvježenje.
Ljeti smo često aktivni i provodimo više vremena na otvorenom. Budući da tijelo ima dodatnu potrebu za tekućinom i hlađenjem pred nama je dodatni izazov: kako osigurati dovoljno tekućine i hranjivih sastojaka, a istovremeno održati uravnoteženu probavu i termoregulaciju?
Što je najbolje jesti ljeti?
Ovi jednostavni savjeti mogu biti od koristi:
- Dobra ljetna prehrana je lagana i osvježavajuća. Od kuhane hrane najbolje je naglasak staviti na kratko kuhano ili pareno povrće. Tjestenine su također dobar izbor, dok se od žitarica preporučuju one egzotičnije, poput kvinoje, bulgura i kus-kusa; i to prvenstveno zbog kratkog kuhanja (primjerice kus-kus je dovoljno preliti vrućom vodom i ostaviti nekoliko minuta). Prženu i tešku hranu svakako je dobro izbjegavati.
- Juhe se također preporučuju, no ljeti se one konzumiraju rashlađene. Svježe začinsko bilje poput selena, peršina … može se dodati naknadno u njih.
- Salate su odličan ljetni obrok, a posebno se preporučuju one gorkastog okusa poput rikule.
- Ljeti je dobro jesti više voća, a preporučuje se ono sezonsko: jagode, kupine, breskve, smokve i grožđe. Tu je i nezaobilazna lubenica, koja se ubraja u povrće, no ima sve odlike voća. Ovi plodovi puni su hranjivih sastojaka i tekućine, no smatra se da ne bi trebali zamijeniti obrok jer njihovo preveliko konzumiranje može poremetiti probavu.
- Makrobiotičari navode tofu (sir od sojinog mlijeka) kao idealnu ljetnu namjernicu jer osvježava organizam, te uz prije navedeno preporučuju i konzumiranje lagano prženih sjemenki i mahunarki na salatu.
Unos tekućine
Povrće, salate, juhe i voće osiguravaju dobru hidrataciju organizma. No važno je i piti dovoljno tekućine, pri čemu se nije potrebno povoditi za bilo kakvim propisanim količinama. Jednostavno: pijte koliko ste žedni!
Kao idealna tekućina preporučuje se prirodna blago rashlađena voda (15-20 C) i rashlađeni biljni čaj. Svježe cijeđeni sokovi od voća i povrća također su dobro osvježenje.
Probava i termoregulacija
Iako ljeti prija jesti hladnu hranu, „probavna vatra“ često je ugrožena unosom rashlađenih jela i pića. Dobra probava je jedan od bitnih faktora našeg zdravlja pa je ne bi trebalo ugrožavati hladnim gaziranim pićima i ledenim jelima. Ona, osim što štete probavi, zbunjuju i našu termoregulaciju, pružajući samo privremeno osjećaj ugode.
Istina je da hladnom soku ili sladoledu malo tko nije sklon, no u pitanju je prvenstveno mjera. Dakle povremeno konzumiranje takvih namjernica većini ljudi ne bi trebalo stvarati probleme, dok svakodnevno može. Slušajte što vam crijeva poručuju, a ne jezik!
Pobornicima sirove hrane upravo je ljeto idealno godišnje doba. Iako zdrava, sirova hrana je nešto teže probavljiva namjernica, te njeno prekomjerno konzumiranje ljudima slabije probave može uzrokovati pretjerano hlađenje organizma i pad imuniteta na jesen. Ponovo je u pitanju stvar mjere.
Svako godišnje doba nosi svoje draži. Stoga iskoristimo sve blagodati koje nam priroda pruža i uživajmo u slastima ljeta!
Napisala: Podrška zdravlju
Photo credit:
Foto 1: indi.ca via Foter.com / CC BY
Foto 2: sama093 via Foter.com / CC BY-NC
Foto 3: travel oriented via Foter.com / CC BY-SA
Foto 4: mallydally via Foter.com / CC BY-ND
Foto 5: hypotekyfidler.cz via Foter.com / CC BY